اخبار > هنر راه رسیدن به کمال را هموارتر می‌سازد


  چاپ        ارسال به دوست

استاد اميرخاني:

هنر راه رسیدن به کمال را هموارتر می‌سازد

 

استاد غلامحسین امیرخانی پیشکسوت و چهره ماندگار خوشنویسی کشور در جمع مربیان هنری مراکز کانون سراسر کشور در تهران بر کمال‌جویی از طریق هنر تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رییس انجمن خوشنویسان ایران که به دعوت مسئولان مرکز آموزش کانون در دوره آموزشی خلاقیت در خوشنویسی مربیان حضور پیدا کرده بود با بیان این مطلب گفت: فرهنگ و هنر مانند چراغی است که همت افراد، روغن چراغ و ذوق و اشتیاق آنها کبریتی است که آن را روشن می‌کند تا جلوی پایشان را بهتر ببینند و راه را از چاه تشخیص دهند.

وی افزود: استعداد و عقلانیت اگر با هم پرورش پیدا کند تعادل آنها باعث به کمال‌رسیدن انسان می‌شود به شرطی که هنرمند دارای هدف مشخصی باشد و گرفتار هواهای نفسانی از قبیل شهرت و ثروت نشود و مباحث اخلاقی را زیر پا نگذارد. امیرخانی تمرین و ممارست بسیار و توجه به جایگاهی که در آن قرار داریم را از دیگر عوامل موفقیت در زمینه‌های هنری دانست و اظهار داشت: اگر این پشتکار با فطرت همراه باشد موجب تقویت خلوص و پاکی هنرمند می‌شود.

چهره ماندگار هنر خوشنویسی حس کنجکاوی و دانستن را یکی از نشانه‌هایی دانست که انسان را به سمت هنر سوق می‌دهد و بینش افراد را تقویت می‌کند. وی ایجاد انگیزه و شهامت پرسش در کودکان و نوجوانان و زنده نگه‌داشتن آن را بسیار مهم عنوان کرد و یادآور شد: کودکان با پرسش و پاسخ به ندانسته‌های ذهن خود دست پیدا می‌کنند.

وی حضور اختیاری کودکان و نوجوانان در مراکز فرهنگی-هنری را بالاترین ارزش کار کانون عنوان کرد و افزود: کانون می‌تواند نقش تعادل‌بخشی میان جامعه و آموزش و پرورش را ایفا کند بر همین اساس باید از این فرصتی که در اختیار دارد به بهترین شکل ممکن استفاده و از فرصت‌سوزی‌ها پیش‌گیری کند. امیرخانی در پایان از مربیان خواست در قالب قصه و داستان و با استفاده از فلسفه، تاریخ و مباحث روانشناسی محبت را که امری طبیعی و احساسی است در ذهن کودکان و نوجوانان نهادینه و ماندگار کنند.

دوره سه‌روزه آموزشی مربیان پاره‌وقت هنری با گرایش خوشنویسی با حضور 20 مربی از 16 استان کشور زیرنظر سیداشرف صندوق‌آبادی مدیرکل کانون ایلام و نایب‌رئیس انجمن خوشنویسی ایران و مهدی رایگانی به عنوان مدرس از 6 تا 8 مهر 92 در حال برگزاری است. همچنین همزمان با این دوره‌ آموزشی 27 نفر از مربیان فرهنگی سراسر کشور به مدت 15روز دوره‌ آموزش‌ عمومی بدو خدمت را زیرنظر استادان مختلف در مرکز آموزش کانون سپری می‌کنند.


١٢:٠٩ - 1392/07/08    /    شماره : ٤١٠٤    /    تعداد نمایش : ١٦١٣خروج